wtorek, 21 września 2010

Zmiana adresu zameldowania a prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Zmienił Ci się adres zameldowania? Nie zapomnij zgłosić tego faktu w swoim starostwie powiatowym (organ wydający prawo jazdy).
Od czasu zmiany danych masz 30 dni na powiadomienie organu wydającego prawo jazdy. Przekroczenie tego terminu może grozić w zasadzie tylko mandatem, jednak nie warto odwlekać tego co nieuniknione.
Zgłoszenie zmiany danych jest równoznaczne z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy.
I niestety będzie też kosztować jak za wydanie nowego dokumentu czyli obecnie 84 zł. Do wniosku musisz załączyć jedno zdjęcie o wymiarach 3,5x4,5cm oraz do wglądu dowód osobisty i dotychczasowe prawo jazdy (potrzebna jest kserokopia prawka, ale to mogą zrobić sobie sami). Czas oczekiwania na nowe prawko to maksymalnie 30 dni, jednak w praktyce nie powinien przekroczyć 14 dni. Fakt czy twoje prawo jazdy jest już do odbioru możesz sprawdzić na stronie https://www.kierowca.pwpw.pl/. Możesz wybrać jeszcze opcję przesłania dokumentu pocztą do domu. Jest to o tyle wygodne o ile nie jeździsz zbyt często, bo w tym przypadku musisz oddać swoje "przyszłe stare" prawko wraz z wnioskiem o przyznanie nowego.

Jeżeli do tego jesteś posiadaczem pojazdu, to niestety musisz także wymienić dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli zmienił się powiat to niestety będzie potrzeba wymiany także tablic rejestracyjny. Nie mniej i tak weź ze sobą do urzędu tablice rejestracyjne, gdyż nawet jeżeli się nie zmienią, to i tak urzędnik musi nakleić na nich nowe naklejki legalizujące. Przy wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego przygotuj pełen komplet dokumentów tak jak przy przerejestrowaniu pojazdu tj.: dotychczasowy dowód rejestracyjny, dowód osobisty, karta pojazdu (jeśli była wydana), ważna polisa OC oraz wspomniane tablice rejestracyjne.
W wyniku złożenia wniosku zostanie Ci zabrany dotychczasowy dowód rejestracyjny i wydany tymczasowy (ważny 30 dni). Fakt czy nowy dowód rejestracyjny jest do odbioru możesz sprawdzić na stronie internetowej: https://www.pojazd.pwpw.pl/.
Koszt wymiany dowodu rejestracyjnego obecnie wynosi 86 zł + 80 zł, jeżeli wymagana jest zmiana tablic rejestracyjnych.

2 komentarze:

  1. "Przyjazne państwo". Dziękuję bardzo, pogonię to dziadostwo kartą wyborczą precz jak najdalej od władzy i urzędów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niczego nie jesteś w stanie pogonić - te formalności były, są i będą - za starego ustroju, za obecnego i za przyszłych.

    OdpowiedzUsuń